סוגי שיניים תותבות

בן יהודה 110, ת"א | פקס: 03-5279024

טל´: 03-5277013 | נייד: 054-4490905

*עזרה ראשונה במקרים דחופים

לייעוץ מלאו טופס ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי:


השם שלך (*)

האימייל שלך: (*)

טלפון

ההודעה שלך

שיניים תותבות

שיניים תותבות מזוהות לרוב עם פציינטים מבוגרים או קשישים. למרות זאת, ישנם מקרים שגם צעירים חווים אובדן שיניים מסיבות שונות ונזקקים לשיניים תותבות. ישנם מספר מקרים בהם מוצעות לאנשים שיניים תותבות כחלק מהטיפול ופתרון הבעיה. שיניים תותבות שלמות מוצעות לאנשים עם מחסור מלא בשיניים בלסת העליונה או בלסת התחתונה. שיניים תותבות חלקיות מוצעות לאנשים עם מחסור חלקי של כמה שיניים רצופות בלסת התחתונה או העליונה. סוג נוסף של פציינטים להם דרושות תותבות שיניים הם אנשים שלא יכולים לעבור השתלה מסיבות בריאותיות או כלכליות, ובמקרה של שיניים תותבות חלקיות ישנם אנשים שאיבדו מספר מסוים של  שיניים ואין אפשרות לבצע עבורם גשר כתחליף לשיניים החסרות.

כעקרון ניתן לחלק שיניים תותבות לשני סוגים עיקריים – שיניים תותבות שלמות ושיניים תותבות חלקיות. שיניים תותבות שלמות מוצעים לפציינטים במצב בו לא נשארו שיניים, או שהמצב הבריאותי דורש עקירה. במקרה ומדובר בתותבת שלמה עליונה, היא מותקנת על הלסת העליונה ונצמדת לחיך. התותבת מתוכננת כך שהיא היא לא משה ממקומה הודות לוואקום שנוצר בעת הצמדתה לחיך. התקנת התותבת בלסת התחתונה היא יותר בעייתית מכיוון שאין חיך בו היא יכולה להיאחז ולכן היא עלולה לזוז. על מנת לתמוך בתותבת, ניתן להתקין ארעה שתלים שיספקו לתותבת עיגון מתאים.

תותבת חלקית מותקנת כאשר קיימות שיניים טבעיות (או שיניים עם כתרים). במקרה זה שיניים תותבות מוצמדות בעזרת ווים שמונעים את תזוזת התותבת. יש מספר סוגים של ווים, בהם ווים מואלפלסט (ווים אסתטיים שצבעם מוטעם לצבע החניכיים ומאפשרים הצמדת התותבת מבלי שהיא תורגש). לחילופין, ישנן תותבות שיניים שעשויות מואלפלסט בשלמותן והן בעלות גמישות גבוהה, העוזרת להושיב את התותבת בפה ולהתאימה למבנה הלסת. סוג נוסף של ווים שצבעם הוא כצבע השיניים. לווים מסוג זה חסרון בולט בכך שהם נוטים עלולים להישבר ובמקרה זה על הפציינט לחזור לטיפולים נוספים. הסוג השלישי של ווים מכונה "מצמד מדויק". סוג זה של ווים דומה לתקעים ושקעים, כאשר מצד אחד התותבת – תקעים, ומהצד השני כתרים לשינים שעליהם מולבשת מסילה מיוחדת, אשר מהדקת את התותבת.


דילוג לתוכן