מה זה שיניים תותבות

בן יהודה 110, ת"א | פקס: 03-5279024

טל´: 03-5277013 | נייד: 054-4490905

*עזרה ראשונה במקרים דחופים

לייעוץ מלאו טופס ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי:


השם שלך (*)

האימייל שלך: (*)

טלפון

ההודעה שלך

שיניים תותבות זמניות וקבועות

לשיניים התותבות ישנן שתי מטרות עיקריות – החזרה או יצירה של המראה האסתטי הטבעי והחזרת תפקוד מלא של השניים, המשפיעים על פונקציות האכילה והדיבור. המומחה לתותבות יוכל להמליץ לפציינט על הסוג המתאים ביותר, כאשר שלושת הסוגים העיקריים הם תותבות זמניות, קבועות או נשלפות (תותבות שמקובעות על-ידי שתלים דנטלים). שני הסוגים הראשונים (תותבות זמניות וקבועות) מתחלקים גם לתותבות שלמות ותותבות חלקיות.

נרחיב על שני הסוגים הראשונים (תותבות שיניים זמניות וקבועות).

תותבות שיניים זמניות נותנות מענה מיידי ופותרות ביעילות בעיות אסתטיות על מנת שהפציינט יוכל לשגרה היומית עד שיעבור את תהליך השיקום המלא. בתותבות שיניים זמניות חלקיות משתמשים במקרים בהם גשרים דנטאליים או השתלות אינן מתאימות לפציינט. שיניים תותבות חלקיות מתחברות לשיניים הקיימות על ידי ווים. בתותבות החלקיות הזמניות הבסיס לרוב עשוי מחומר אקרילי והשיניים עשויים מפלסטיק, כך שעלות שיניים תותבות מסוג זה היא לא גדולה וניתן להשתמש בהן להשלמת השיניים החסרות במהלך תקופת השיקום ובין הטיפולים השונים.

תותבות שיניים זמניות שלמות ניתנות להלבשה על שתי הלסתות ועשויות גם הן מבסיס אקרילי, בדומה לתותבות זמניות חלקיות. שימוש בתותבות מסוג זה מאפשר לפציינטים הזקוקים לתותבות מלאות לנהל שגרה נורמאלית ולא להיות מושפעים מבעיות אסתטיות עד למציאת פתרון קבוע. כעקרון בתותבות שיניים זמניות שלמות ניתן להשתמש גם תקופה ארוכה, למרות שהדבר לא מומלץ מכיוון שזה יכול לגרום לנסיגת העצם ולפגוע באסתטיקה של הפנים בטווח הארוך.

תותבות קבועות נבנות לאחר סיום תהליך הריפוי. בדומה לתותבות הזמניות, גם תותבות קבועות מתחלקות לתותבות שיניים קבועות שלמות וחלקיות. תותבת קבועה חלקית מחליפה מספר שיניים רצופות אשר נעקרו, נפלו או לא גדול. ישנן מספר שיטות להלבשת תותבת קבועה, אך לרוב מלבישים את התותבת מהסוג הזה על שתי שיניים קיימות משני הצדדים ובמרכז התותבת ישנו חלק תלוי – הגשר.

תותבת שלמה קבועה באה להחליף את כל השיניים בלסת התחתונה או העליונה, כאשר השיניים עשויות מפלסטיק קשיח מסוגים שונים ומקובעות בפלסטיק אקרילי הדומה בצבעו לצבע החניכיים. בתותבת שלמה תחתונה, בנוסף לאקריל, משתמשים גם בבסיס גומי המשפר את האחיזה ותורם להפחתה בלחץ העלול לגרום לכאבים.


דילוג לתוכן